Haber

ABD, “Rusya’nın Ukraynalı çocukları tuttuğu kamplar” hakkında rapor yayınladı

YENİ ABD Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın “Rusya tarafından kaçırılan Ukraynalı çocuklar” için kurduğu kamplara ilişkin bilgileri açıklayarak savaş suçu işlediğini duyurdu.

Bakanlık Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Yale Üniversitesi’nin desteğiyle hazırlanan raporda, Rusya’nın “savaş bölgelerinden kaçırılan Ukraynalı çocukları eğitmek ve evlat edinmek için” gözaltı sistemleri ağı kurduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, “Rusya’yı sorumlu tutma” programının bir parçası olarak hazırlanan yeni bir rapora göre, Rusya’nın “binlerce Ukraynalı çocuk için potansiyel bir savaş suçu” olarak tanımlanan en az 40 çocuk bakım merkezinden oluşan sistematik bir ağ işlettiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kremlin yönetiminin Karadeniz kıyılarından Sibirya’ya uzanan bir kamp ağı kurduğuna ilişkin “Rusya’nın Ukraynalı Çocukların Yeniden Eğitilmesi ve Evlat Edinilmesine Yönelik Sistematik Programı” başlıklı raporda belge ve bilgiler paylaşıldı. .

Bunun Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, “Rusya, yerinden edilmiş ve sınır dışı edilmiş Ukraynalı çocukların kayıt listelerini paylaşmalı ve bağımsız dış gözlemcilerin Ukrayna’nın Rus işgali altındaki bölgelerinde ve Rusya içindeki ilgili tesislere erişmesine izin vermelidir.” ifadeler kullanılmıştır.

Açıklamada, bu rapor ve benzeri bilgilerin, ABD ve uluslararası toplumun Ukrayna’da işlenen savaş kabahatleri ve diğer zulümlere karışan tüm bireyler için hesap verebilirliği sürdürme kararlılığını güçlendirdiği belirtildi.

Açıklamanın sonunda, “ABD’nin ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında yer alacağı ve Rusya’nın korkunç ihlallerinin peşine düşeceği” kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu