Haber

Fransa’da yabancılara yönelik kötü muameleyi ortaya çıkaran Müslüman polise baskı yapıldığı ortaya çıktı.

Fransız Ombudsman Claire Hedon, Paris adliyesinde yabancı uyruklu sanıklara ve tutuklulara yönelik sistematik ırkçı ve acımasız muameleyi ifşa eden Müslüman polis şefi Amar Benmohamed’e üstleri ve İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından baskı yapıldığını doğruladı.

Street Press’in haberine göre Hedon, polis şefi Benmohamed’in Paris adliyesinde polis tarafından sanık ve tutuklulara yönelik hak ihlallerini ifşa etmesi üzerine baskıya maruz kalması üzerine soruşturma başlattı.

Hedon, soruşturmalar sonucunda 12 Kasım’da idari makamlara bildirdiği kararda, farklı kökenlerden 1000’den fazla sanığa yönelik ırkçı ve kötü muameleyi ifşa eden Benmohamed’in yıllar boyunca baskı ve tehditlere maruz kaldığını doğruladı. 2017-2019 yıllarında görev yaptığı Paris adliyesinde görev yaptı.

Fransız Ombudsman Hedon, Benmohamed’in uyarılarının ardından üstleri ve Bakan Darmanin tarafından hedef alındığı ve sindirildiği sonucuna vardı.

Uyardı, hakkında işlem yapıldı

Fransız basınında yer alan haberlere göre polis şeflerinden Benmohamed, 2017-2019 yıllarında görev yaptığı Paris adliyesinde 1000’den fazla yabancı uyruklu sanığa kötü muamele edildiğini üstlerine bildirdi.

Benmohamed, Fransız polisinin sanıklara sistematik olarak ırkçı davrandığını, onları su ve yiyecekten mahrum bıraktığını bildirmişti.

Benmohamed’in amirleri, geç şikayette bulunduğu ve bazı polis memurlarının bilgilerini eksik bildirdiği gerekçesiyle onu uyarmıştı.

Konunun basına yansıması üzerine Güvenlik ve İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Benmohamed hakkında bir dizi disiplin işlemi başlattı.

Benmohamed’in avukatları Fransız Ombudsmanına başvurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu