Haber

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan yüz yüze görüşecek

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, önümüzdeki günlerde yüz yüze görüşme kararı alındı.

İran ve Suudi Arabistan 7 yıl aradan sonra normalleşme kararının ardından adımlarını atmaya devam ediyor. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan’ın Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile telefon görüşmesi yaptığı ve İran ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme anlaşmasındaki son durumu ele aldığı belirtildi.

Açıklamada, Bakan Abdullahiyan ile Bakan Ferhan’ın önümüzdeki günlerde yüz yüze görüşme kararı aldığı belirtildi.

İran ve Suudi Arabistan arasında varılan normalleşme mutabakatının güçlenerek devam ettiğini vurgulayan Abdullahiyan, iki ülke cumhurbaşkanları ve yetkilileri arasında diyalog ve diplomasinin değerli olduğunu söyledi.

İran ve Suudi Arabistan diplomatik ilişkiler başlatma kararı aldı

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında terör suçlamasıyla yargılanan Şii din adamı Ayetullah Nimr Bakır el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi idam edildi. İnfazın ardından İran’da protestolar düzenlendi ve Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ile Meşhed’deki konsolosluğu ateşe verildi. Mart 2015’te Yemen’de başlayan savaş nedeniyle bozulan iki ülke ilişkileri, olaylar sonrasında tamamen koptu.

Çin’in başkenti Pekin’de 10 Mart’ta gerçekleştirilen görüşmenin ardından İran ve Suudi Arabistan, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 7 yıl aradan sonra yeniden başlatılması konusunda anlaşmıştı. Varılan anlaşma kapsamında, İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlayacağı ve iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçilik ve temsilciliklerini açacağı belirtildi. – TAHRAN

nilufer-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu