Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Kuzey Akım Patlamaları Tarafsız ve Profesyonelce Soruşturulmalı

PEKİN, 17 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Kuzey Akım boru hattının sınırlarında hasara yol açan patlamalarla ilgili objektif, tarafsız ve profesyonel soruşturmaların yürütülmesi ve sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini söyledi.

Sözcü Wang, Perşembe günü düzenlediği olağan basın toplantısında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ABD’li gazeteci Seymour Hersh tarafından ortaya çıkarılan patlamanın ayrıntılarını araştırmak üzere yabancı medya kuruluşlarını davet etmesine yanıt olarak açıklama yaptı.

Boru hatlarının hayati önem taşıyan sınır ötesi altyapı projeleri olduğunu vurgulayan Wang, patlamaların küresel enerji piyasası ve ekolojik çevre üzerinde önemli olumsuz etki yarattığını ve değerli sınır ötesi altyapının güvenliği konusunda uluslararası toplumda endişelere yol açtığını söyledi.

Wang, patlamaların hemen ardından ABD ve Batı medyasındaki haberlerin çoğunun olaydan kimin sorumlu olduğuna dair tek taraflı spekülasyonlardan oluştuğunu söyledi. Wang, Hersh’in ayrıntılı araştırmalarına dayanan son haberin yayınlanmasından sonra, özgürlük, profesyonellik ve adaletten bahseden medya kuruluşlarının hepsinin sessiz kaldığını ekledi.

Wang, Hersh’in, 1972’den 1979’a kadar New York Times’ta araştırmacı muhabir olarak çalışırken, gazetenin yazdığı her şeyi, tümü olmasa da neredeyse tamamı ön sayfa haberleriyle yayınladığı şeklindeki sözlerini hatırladı. Washington Post, Hersh’in mesleğini takip ederek, yirmi yılı aşkın bir süre önce onun hakkında uzun bir gazete makalesi yayınladı. Bu gazetelerin hiçbiri, Hersh’in boru hattı haberleriyle ilgili tek bir kelime bile yayınlamadı, hatta Beyaz Saray’ın Hersh’in raporunu yayınlamayı reddetmesine atıfta bulunmadı.

Wang, “Bu batılı medya kuruluşları, Kuzey Akım patlamalarıyla ilgili gerçeklerle gerçekten ilgileniyor mu? Yoksa başka bir şey mi var? Tam olarak ne biliyorlar? Saklamaya çalıştıkları bir şey mi var? Gerçekten objektif, tarafsız ve profesyonel” dedi. Tüm medya kuruluşlarının gerçekleri ortaya çıkarması için. Yapacağını düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu