Haber

Güçlü’den özel okul fiyatlarına ilişkin soru önergesi

İYİ Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Güçlüli, özel okulların 2024/2025 yılı için talep ettiği fiyatları Meclis gündemine getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in cevaplaması talebiyle soru önergesi sunan Güçlüli, şunları söyledi: “Eğitim sisteminin sorunlarından biri de özel okulların durumudur. Özel okulların 2024/2025 yılı için kayıt, hizmet, giyim, yayın ve eğitim adı altında talep ettiği ücretler için; “Bir önceki yıla göre yüzde 100’e varan, hatta yüzde 200’e varan bir artış olduğu son günlerde kamuoyunda sıklıkla dile getiriliyor.” İfadesini kullandı.

2023/2024 eğitim öğretim yılı için tavan artış oranının yüzde 65 olarak belirlendiğini hatırlatan Severli, hem velilerin hem de kurumların mağdur edilmemesi için devlerin önlem alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Zorlu şu soruları sordu:

Bakanlığınızın bu yıl tavan artış oranı çalışması var mı?

Özel okulların yeni kayıt fiyatlarına ilişkin bu rakamlar gerçek mi? Doğruysa bu fahiş artışa karşı bakanlığınızın bir yaptırımı var mı?

Asgari fiyat ve kiralardaki yoğun artış nedeniyle özel okullara vergi, SGK, öğretmen maaşı vb. devlet teşvikleri gelecek mi?

Daha önceki yıllarda özel okul teşvikleri sağlanıyordu. Bakanlığınızın bu dönem için böyle bir çalışması var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu