Haber

Polonya Başbakanı Morawiecki, Leopard tanklarını görüşmek üzere Berlin’e gitti

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Leopard tanklarının Ukrayna’ya teslimatını görüşmek üzere Pazartesi günü Berlin’de.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki bir radyo programında önümüzdeki Pazartesi günü Almanya’yı Leopard tanklarını Ukrayna’ya teslim etmeye ikna etmek için Berlin’e gideceğini duyurdu. Başta Almanya Başbakanı Olaf Scholz olmak üzere çeşitli siyasi grupların temsilcileriyle görüşeceğini ifade eden Başbakan Morawiecki, Almanya Başbakanı’nı tankları Ukrayna’ya vermeye ikna edip edemeyeceği sorulduğunda hiçbir fikri olmadığını söyledi. Kısa sürede olumlu bir yanıt beklemediklerini belirten Morawiecki, “Bu, uzun tartışmaları gerektiren bir süreç ama baskıların sürekli olması gerekiyor. Almanların Patriot’ları Ukrayna’ya vermesi bir buçuk ay sürdü. Patriot’ları sadece Polonya’ya vereceklerini söylediler ama baskılardan sonra Ukrayna’ya gönderdiler, göndermeyi kabul ettiler” dedi.

Ukrayna’daki savaşın aynı zamanda Polonya’nın güvenliği için bir savaş olduğunu kaydeden Morawiecki, Ukrayna’nın Rusya’nın barbarca saldırganlığına karşı etkili bir çaba için modern teçhizata ihtiyacı olduğunu, aralarında Finlandiya ve Danimarka’nın da bulunduğu çok sayıda ülkeyle anlaşma yaptıklarını söyledi. modern tanklar. Müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Polonya’nın Lublin Üçgeni Zirvesi’nin ardından uluslararası koalisyon kapsamında elindeki 10 veya 14 adet Leopard tankını Ukrayna’ya devretme kararı aldığını duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, tek bir ülkenin yeterli tank sağlayamayacağını, zafere ulaşmak için Leopard tanklarına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Alman yapımı Leopard tanklarının NATO dışı ülkelere teslimi için Almanya’nın izni gerekiyor. – VARŞOVA

enez-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu